22 lip
Kredyt na start - założenia wynikające z przedstawionego projektu ustawy:
Projekt ustawy "Kredyt na start" wkrótce trafi do Sejmu, a planowane wdrożenie to styczeń 2025r. Jest to program wsparcia w formie dopłat do rat kapitałowo odsetkowych, a wysokość wsparcia uzależniona jest od liczebności gospodarstwa domowego.
Przeznaczenie:
· Budowa domu w tym jego wykończenie,
· Nabycie prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego w tym jego wykończenie,
· Nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
· Pokrycie kosztów partycypacji oraz wkładu mieszkaniowego.
Kto może skorzystać z programu
Program "Kredyt na start" skierowany jest głównie do osób młodych, poniżej 35 roku życia, na zakup pierwszego mieszkania (z pewnymi wyjątkami dotyczącymi zbycia wcześniej posiadanej nieruchomości lub posiadania co najmniej 3 dzieci).
Minimalny okres kredytowania to 15 lat, a dopłatą jest objętych 120 rat kapitałowo – odsetkowych.
Wysokość dofinansowania uzależniona jest od liczny dzieci w gospodarstwie domowym i tak dla przykładu: max kwota preferencyjnego kredytu dla rodziny z 3 dzieci to 600 000,00 zł. oprocentowane stawką 0 %, a w przypadku singla to kwota 200 000,00 zł. oprocentowane stawką 1,5%. Zaciągnięty kredyt może być wyższy niż kwota objęta preferencją w oprocentowaniu i w takim przypadku pozostała część kredytu jest oprocentowana wg standardowej oferty rynkowej.
Projekt ustawy określa także wymagania dotyczące max wysokości dochodu w zależności od liczebności gospodarstwa domowego, a także max powierzchnię nabywanego mieszkania. Co ważne przekroczenie limitu dochodów czy powierzchni nie dyskwalifikuje transakcji, a jedynie ogranicza kwotę uzyskiwanego dofinansowania.
Podstawowym warunkiem udzielenia kredytu, jest jak w każdym wypadku zaciągania kredytu hipotecznego posiadanie zdolności kredytowej ocenianej indywidualnie przez każdy z Banków biorących udział w projekcie.
Podsumowanie
Projekt ustawy "Kredyt na start" po długich konsultacjach i modyfikacjach wkrótce znajdzie się w Sejmie. Sam projekt jest mocno oczekiwany przez kredytobiorców, którzy wstrzymują się z decyzją o zakupie jak i krytykowany przez ekspertów za wpływ jaki wywiera na rynek w zakresu zaburzenia cen nieruchomości i popytu. Na dzień dzisiejszy sam projekt może mieć problem z akceptację w Sejmie, ponieważ i Lewica i Trzecia Droga jasno komunikują , że w obecnym kształcie nie zamierzają poprzeć ustawy, a oczekiwane limity ceny metra kwadratowego nabywanej nieruchomości nie znalazły się w projekcie.
Czy zatem projekt wejdzie w życie?
Czy warto czekać i ryzykować że cena Twojej wymarzonej nieruchomości wzrośnie?