kredyt hipoteczny

Kredyt na budowę domu

24 lut

Planujesz budowę własnego domu? Kredyt hipoteczny to rozwiązanie, które pozwoli Ci sfinansować każdy etap inwestycji – od zakupu działki, przez prace budowlane, aż po wykończenie wnętrz. Sprawdź, jak możesz spełnić swoje marzenia o własnych czterech kątach!

Kredyt na budowę domu

Czym jest kredyt na budowę domu?

Kredyt na budowę domu to forma finansowania, która pozwala na pokrycie kosztów związanych z realizacją inwestycji budowlanej. Środki wypłacane są w transzach, dostosowanych do kolejnych etapów budowy. Dzięki temu masz pełną kontrolę nad wydatkami i możesz skutecznie zarządzać swoim budżetem.

Korzyści kredytu na budowę domu:

Dopasowana forma finansowania – kredyt jest wypłacany zgodnie z harmonogramem prac na Twoje konto, a rozliczany postępem prac na budowie,

Elastyczne warunki spłaty – do czasu zakończenia inwestycji Twoim obciążeniem są jedynie odsetki naliczone od wypłaconej transzy.

Szeroki zakres finansowania – kredyt może obejmować nie tylko budowę, ale także zakup działki i prace wykończeniowe.

 

To co ważne dla Banku i wpływa na decyzję o udzieleniu lub odmowie udzielenia kredytu:

Powierzchnia działki – tutaj rozbieżności pomiędzy Bankami są bardzo duże, w jednym akceptowana powierzchnia to max 15 arów, w innym 30 arów albo 50 arów, ale współpracujemy także z Bankami, które akceptują powierzchnię nawet powyżej 1 ha.

Kosztorys i powierzchnia projektowanego domu odnosi się do szacowanego przez każdy Bank minimalnego kosztu budowy. I tu także pojawiają się znacznie rozbieżności dotyczące uwzględniania lub pomijania w tych wyliczeniach poszczególnych pomieszczeń jak piwnica, kotłownia garaż czy strych. Bank na podstawie przyjętej powierzchni i stosowanego min kosztu budowy szacuje minimalne koszty budowy i to decyduje o tym jaka kwota jest w ocenie Banku niezbędna do zakończenia inwestycji. Wnioskowanie o niższą kwotę spowoduje decyzję negatywną, chyba, że posiadasz wkład własny do zaangażowania w budowę. Zakończenie inwestycji to uzyskanie pozwolenia na użytkowanie w niektórych Bankach, a w innych wykończenie pod klucz i wówczas do takiego stanu budowa musi zostać doprowadzona. Uwzględnij to w szacowaniu kwoty kredytu, która w połączeniu z wkładem własnym musi doprowadzić do zakończenia inwestycji. Kosztorys planowanych prac to najważniejszy dokument do realizacji i rozliczenia inwestycji.

Wkład własny wyliczany jest od całkowitego kosztu inwestycji czyli wartość rynkowa działki i całkowity koszt budowy i wymagane minimum w niektórych bankach to 10 %, a w innych 20 % od tej wartości. W wielu przypadkach wystarczającym wkładem własnym jest działka na której jest realizowana inwestycja, jeżeli jednak dysponujesz wkładem własnym to zdecyduj czy chcesz go angażować na początku inwestycji czy jednak w trakcie realizacji, z tym, że kredytowanie naprzemienne dopuszczalne jest tylko w niektórych Bankach, a warunkiem koniecznym jest odpowiednie udokumentowanie posiadanego wkładu własnego do wniesienia w przyszłości.

Transze i rozliczenie to kolejny bardzo ważny element, który na etapie wyboru Banku musisz uwzględnić, żeby proces budowy z kredytem był łatwy i dopasowany do Twojej sytuacji. Kredyt na budowę domu jest wypłacany w transzach i tu znowu każdy Bank stosuje odmienne regulacje w zakresie sposobu rozliczania postępu prac na budowie i ustalania maksymalnej wysokości transzy. Najczęściej są to zdjęcia i wpisy w dzienniku budowy, ale część Banków współpracuje z inspektorami, którzy dokonują fizycznej kontroli stanu zaawansowania budowy co wiąże się z dodatkową opłatą. Faktury potwierdzające nabywane materiały są wymagane tylko w przypadku konieczności rozliczenia niewbudowanych materiałów.

Technologia budowy także ma znaczenie w odniesieniu do sposobu rozliczenia kredytu, w przypadku inwestycji realizowanej systemem gospodarczym łatwiej zaplanować poszczególne etapy, a tym samym dopasować wysokość transz, jednocześnie zapewniając sobie komfort prawidłowego rozliczenia, w przypadku inwestycji realizowanych przez generalnego wykonawcę lub w przypadku budowy domu w technologii szkieletowej płatności najczęściej wynikają z zapisów umowy i nie zawsze pokrywają się z postępem prac na budowie. W takiej sytuacji ważne jest żeby wybrać Bank, który akceptuje takie technologie i dopasowuje transze do umowy z wykonawcą. To jeden z tych przypadków kiedy nie możesz kierować się ceną kredytu podczas wybierania oferty.

Wiem, co jest ważne w procesie budowy i z jakimi problemami spotykają się klienci, Chętnie posłużę swoim doświadczeniem także Tobie. Zadzwoń i sprawdź swoje możliwości.

 

Najlepszy kredyt dla Ciebie - Sprawdź teraz!

Odkryj nasze usługi, które pomogą Ci zarządzać finansami i osiągnąć stabilność. Sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić!
napisz do mnie
kontakt

Kontaktuj się z nami teraz