11 lut
Chciałbyś kupić mieszkanie, dom lub działkę i nie wiesz od czego zacząć? Jeśli robisz to po raz pierwszy kredyt hipoteczny może być skomplikowany, dlatego przygotowałam przewodnik krok po kroku, który pomoże Ci zrozumieć cały proces aplikacji o kredyt hipoteczny.
1. Ocena swojej sytuacji finansowej
Pierwszym krokiem wnioskowania o kredyt hipoteczny jest ocena Twojej sytuacji finansowej. Spójrz na swoje dochody – ich źródło, wysokość i stabilność, oszczędności oraz zadłużenie. Te parametry mają wpływ na Twoją zdolność kredytową, która mocno się różni pomiędzy Bankami. To jest także czas, żeby określić swoje oczekiwania co jest najważniejsze w ofercie kredytowej której szukasz i znalezienie takiego rozwiązania.
2. Poszukiwanie nieruchomości
Kiedy masz już wyliczoną zdolność kredytową, wiesz na jaką kwotę kredytu możesz liczyć to czas na poszukiwania odpowiedniej nieruchomości. Aby złożyć wniosek o kredyt hipoteczny, musisz już dostarczyć dokumenty dotyczące wybranej nieruchomości: w zależności od transakcji te dokumenty będą się różnić, ale najważniejsze, jest to, żeby przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej/ przedwstępnej/ zobowiązania do zakupu wrócić do mnie w celu ponownej weryfikacji zdolności kredytowej – zasady tej oceny ulegają zmianie i dlatego taką weryfikacje musimy powtórzyć.
Na tym etapie ważne, żebyś zapamiętał: Bank przyznaje kredyt na konkretna nieruchomość z określonymi parametrami dotyczącymi jej stanu technicznego, wartości, wysokości Twojego wkładu własnego itd., nie ma możliwości uzyskania „limitu” w ramach którego będziesz poszukiwał nieruchomości.
3. Złożenie wniosku o kredyt hipoteczny
Po wybraniu nieruchomości i zgromadzeniu dokumentów dotyczących źródła i wysokości dochodów, a także zgromadzeniu wszystkich dokumentów1) dotyczących wybranej nieruchomości (w niektórych Bankach już na tym etapie jest także wymagana wycena nieruchomości) możesz złożyć wniosek. Z reguły wybieramy dwa lub trzy Banki do których składamy wniosek, żeby jak najlepiej zabezpieczyć Twoją transakcję na wypadek ewentualnych opóźnień w procesie weryfikacji.
4. Podpisanie umowy kredytowej
Po akceptacji Twojego wniosku otrzymujesz do weryfikacji projekt umowy kredytowej – to jest już porównanie na podstawie wydanych przez Bank decyzji, a nie samych symulacji – to jest czas na dokonanie ostatecznego wyboru, analizę zapisów umowy i podpisanie umowy kredytowej.
5. Uruchomienie kredytu
Po podpisaniu umowy kredytowej, czekają na spełnienie warunki do uruchomienia kredytu – uzależnione od rodzaju transakcji – czasem jest to powrót z dokumentacją do dewelopera, czasem do notariusza, a czasem do Sądu i po spełnieniu wymaganych umową warunków możesz złożyć dyspozycje uruchomienia kredytu i cieszyć się spełnionym marzeniem.
6. Spłata kredytu
Spłata kredytu odbywa się automatycznie w wybranym przez Ciebie dniu, ewentualne nadpłaty wymagają dodatkowych działań w postaci konieczności złożenia odpowiedniej dyspozycji.
W trakcie spłaty ważne jest także, żebyś na bieżąco obserwował sytuację na rynku finansowym, może się okazać, że najlepsza na dzień udzielenia kredytu - w trakcie spłaty będzie odbiegać od aktualnych stawek rynkowych i wówczas sposobem na dodatkowe oszczędności jest refinansowanie takiego kredytu w innym Banku.