11 sty
Wkład własny to Twoje środki finansowe, które angażujesz w transakcję. Wkładem własnym może być gotówka, która stanowi część ceny nabycia nieruchomości, może to być działka jeśli Twoim celem jest budowa domu na posiadanej działce.
Minimalny poziom wkładu własnego to 10 % wartości transakcji, standardowy wymagany wkład własny przez większość Banków to jednak 20 %. Im wyższy jest Twój wkład własny tym niższe ryzyko transakcji dla Banku, a tym samym niższe oprocentowanie kredytu – weź to pod uwagę planując taka transakcję.
Ważne jest żeby wkład własny nie pochodził z kredytu, pożyczki czy przyszłych darowizn.
A jeśli nie masz nawet 10 % wkładu własnego? To być może możesz skorzystać z tych rozwiązań:
1. Jeden z Banków działających na polskim rynku może zaproponować udzielenie kredytu bez wniesienia wkładu własnego w postaci gotówki, a akceptuje ustanowienie dodatkowego zabezpieczenia w postaci hipoteki na innej nieruchomości o ile masz taką możliwość.
2. Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy to propozycja skierowana do osób posiadających zdolność kredytową, ale nie dysponujących środkami na wkład własny. Po spełnieniu warunków określonych w ustawie dotyczących zakupu pierwszej nieruchomości (za wyjątkiem rodzin z co najmniej dwójką dzieci) oraz spełnienia warunku limitu ceny metra kwadratowego nabywanego mieszkania (wskaźnik ogłaszany kwartalnie przez Bank Gospodarstwa Krajowego) skorzystanie z takiego rozwiązania jest możliwe. Kredyt może być przeznaczony za zakup domu lub mieszkania wraz z jego wykończeniem lub budowę domu z jego wykończeniem i zakupem działki. Co ważne limity ogłaszane przez BGK nie dotyczą domów jednorodzinnych.
Kredyt może być udzielony do 100 % kosztów inwestycji, ale gwarancja BGK nie może przekroczyć 20 % całkowitej kwoty wydatków i kwoty 100 000,00 zł.
Dodatkowym bonusem w programie jest spłata rodzinna w przypadku powiększenia gospodarstwa domowego o trzecie i kolejne dziecko w wysokości 60 000,00 zł.
Skomplikowane? nie dla mnie! Zadzwoń, żeby sprawdzić czy spełniasz warunki programu